Obálka
Základní MARC ISBD

Argo : nejlepší dezinformační akce CIA / Antonio J. Mendez a Matt Baglio ; [přeložil Karel Kopička]

Od: Mendez, Antonio J, 1940-2019 [aut]
Přispěvatel(é): Baglio, Matt, 1973- [aut]
Typ materiálu: TextTextVydavatel: Praha : Mladá fronta, 2012Vydání: 1. vydPopis: 292 s. ; 21 cmISBN: 9788020427854Další název: Nejlepší dezinformační akce CIAPředmětová hesla: 20. století | 1980 | zpravodajské služby -- Spojené státy americké -- 20. století | intelligence service -- United States -- 20th centuryŽánr/Forma: americké romány | špionážní romány | American fiction | spy novels Souhrn: Antonio J. Mendez, který byl zaměstnancem CIA, vypracoval a rovněž provedl operaci Argo, která spočívala ve vyvezení šesti uprchlých Američanů pobývajících na půdě kanadského velvyslanectví z Íránu. Měli se vydávat za zaměstnance hollywoodské produkční společnosti, která chtěla na území Íránu natáčet film. Jednalo se o lidi, kterým se po obsazení amerického velvyslanectví íránskými silami v listopadu 1979 podařilo uprchnout a dočasný azyl nalézt na kanadské ambasádě. Autor v úvodu popisuje vývoj vzájemných vztahů mezi Spojenými státy a Íránem po 2. světové válce, stručně se věnuje průběhu islámské revoluce v Íránu roku 1979, která znamenala pád režimu šáha Muhammada Rezy Pahlavího, obsazení amerického velvyslanectví, různé plány na záchranu rukojmích i šestice nacházející se na kanadském zastupitelském úřadu a nakonec úspěšnou realizaci plánu, kdy se šestici Američanů podařilo odletět ze země. V závěru se autor dotýká i osudy amerických rukojmích, kteří byli propuštěni až v lednu 1981.Souhrn: Příprava a průběh operace Argo, jejímž cílem bylo dostat šestici Američanů z Íránu po nástupu islámské revoluce.
Štítky z této knihovny: V této knihovně nejsou k tomuto titulu přiřazené žádné štítky. Pro přidávání štítků je nutné být přihlášený.
    Průměrné hodnocení: 0.0 (0 hlasů)
Typ jednotky Aktuální umístění Sbírka Signatura Stav Půjčeno do Čárový kód Rezervace jednotky
Kniha Kniha Roztoky
1 Dostupné 421440056455
Celkem rezervací: 0

Přeloženo z angličtiny

Obsahuje bibliografii

Antonio J. Mendez, který byl zaměstnancem CIA, vypracoval a rovněž provedl operaci Argo, která spočívala ve vyvezení šesti uprchlých Američanů pobývajících na půdě kanadského velvyslanectví z Íránu. Měli se vydávat za zaměstnance hollywoodské produkční společnosti, která chtěla na území Íránu natáčet film. Jednalo se o lidi, kterým se po obsazení amerického velvyslanectví íránskými silami v listopadu 1979 podařilo uprchnout a dočasný azyl nalézt na kanadské ambasádě. Autor v úvodu popisuje vývoj vzájemných vztahů mezi Spojenými státy a Íránem po 2. světové válce, stručně se věnuje průběhu islámské revoluce v Íránu roku 1979, která znamenala pád režimu šáha Muhammada Rezy Pahlavího, obsazení amerického velvyslanectví, různé plány na záchranu rukojmích i šestice nacházející se na kanadském zastupitelském úřadu a nakonec úspěšnou realizaci plánu, kdy se šestici Američanů podařilo odletět ze země. V závěru se autor dotýká i osudy amerických rukojmích, kteří byli propuštěni až v lednu 1981.

Příprava a průběh operace Argo, jejímž cílem bylo dostat šestici Američanů z Íránu po nástupu islámské revoluce.

Zatím nikdo nekomentoval.

pro publikování komentáře.

Používáme knihovní systém Koha